תהליך מדיני

חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני (13-7 ביוני 2017)

פורסם: 13/06/2017 סוג: מאמר
גם השבוע לא בוצעו פיגועים משמעותיים ביהודה ושומרון ומרצועת עזה. נמשכות הפגנות במוקדים שונים על גבול רצועת עזה עם ישראל. לאחרונה הודיעה הרשות הפלסטינית לישראל, כי היא תפחית בכ-40% את סכום הכסף שהיא מעבירה לישראל כתשלום עבור החשמל שישראל מספקת לרצועת עזה. בעקבות זאת החליט הקבינט המדיני ביטחוני להענות לבקשת אבו מאזן, שמשמעותה צמצום אספקת החשמל לרצועה. אחד מדוברי חמאס הגיב כי החלטת ישראל היא "הרת אסון ומסוכנת" והיא עלולה להאיץ את ההתדרדרות (ההומניטארית) ברצועה ולהוביל לפיצוץ.
קרא עוד

מקומו של הטרור הפלסטיני בהחלטת מועצת הביטחון 2334

פורסם: 29/12/2016 סוג: מאמר
ב-23 בדצמבר 2016 קיבלה מועצת הביטחון את החלטת 2334, שזכתה לתמיכת 14 חברות במועצה. ארה"ב נמנעה ובכך איפשרה את קבלת ההחלטה. ההחלטה עסקה בעיקר בסוגיית התנחלויות ביהודה, שומרון ומזרח ירושלים, שסביבה קיים קונצנזוס בינלאומי נרחב. סוגיית הטרור שזורה בהחלטה אולם המשקל היחסי שניתן לנושא הטרור הינו נמוך, בניגוד בולט לעיסוק הנרחב בהתנחלויות המוצגות כמכשול העיקרי לשלום.
קרא עוד

חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני* ( 27-21 בספטמבר 2016)

פורסם: 27/09/2016 סוג: מאמר
גל הטרור העממי, שהתפרץ בשבוע שעבר, נמשך גם השבוע אף כי בעצימות נמוכה יותר. אבו מאזן נשא נאום בפני באי העצרת הכללית של האו"ם בו תקף בחריפות את ישראל. בנאומו האשים אבו מאזן את ישראל בהכשלת תהליך השלום, בהתחמקות מליטול חלק ביוזמה הצרפתית ובהפרת החלטת החלוקה של האו"ם.
קרא עוד

אודות מחקר שערך מכון גרמני על ספרי הלימוד ברשות הפלסטינית מאת: תא"ל (בדימוס) עמוס גלבוע*

פורסם: 20/04/2016 סוג: מאמר
מדובר בדו"ח של מכון גרמני בשם "The Mideast Freedom Forum Berlin" (MFFB), אשר חרת על דיגלו את קידום הדמוקרטיה וזכויות האדם במזרח התיכון ובצפון אפריקה ואת המאבק נגד האנטישמיות והעוינות לישראל. נושא הדו"ח מ-12 במרץ 2016 הוא "ניתוח הצגת ישראל והיהודים בספרי הלימוד הפלסטיניים"**.
קרא עוד

חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני (2 – 8 באפריל 2014)

פורסם: 08/04/2014 סוג: מאמר
השבוע אותרה נפילת רקטה בשטח ישראל. כמו כן נורו חמש פצצות מרגמה לעבר הנגב המערבי. בתגובה תקפו כלי טיס של חיל האוויר מספר יעדי טרור ברצועה. נמשך המשבר במשא ומתן הישראלי-פלסטיני.
קרא עוד

חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני (12 - 18 בפברואר 2014)

פורסם: 18/02/2014 סוג: מאמר
נמשך ירי הרקטות לעבר הנגב המערבי. ביהודה ושומרון נמשכה הפעילות האלימה במסגרת "ההתנגדות העממית". ב-16 בפברואר 2014 אירע פיצוץ באוטובוס תיירים, כמה עשרות מטרים ממסוף טאבה, בצידו המצרי של הגבול. אנצאר בית אלמקדס, ארגון הג'האד העולמי קיבל אחריות על הפיגוע.
קרא עוד
1 | 2 | 3

פרסומים משנים קודמות

2012    2013    2014    2016    2017
מידע על תהליך מדיני
עם השנים הבינו שני הצדדים, כי בעיית הסכסוך אינה יכולה להיפתר באמצעות מאבק מזוין אלא יש למצוא ערוצים חדשים, בעיקר ערוץ של תהליך מדיני בסופו יתקבל פיתרון מדיני לסכסוך ביניהם.
אופיו של התהליך המדיני עבר במהלך השנים שינויים בהתאם לנסיבות ולאינטרסים של הצדדים השונים. במהלך החתימה על הסכמי קמפ דיויד קבעו ישראל ומצרים את המסגרת הראשונה למבנה התהליך המדיני בין ישראל לפלסטינים. מאוחר יותר הוא הפך לתהליך שלום במסגרת הסכמי אוסלו. אולם התהליך לווה במתקפת טרור ע"י מתנגדיו, בעיקר חמאס, אשר יזמה שורת פיגועי התאבדות במחצית הראשונה של שנות התשעים והיוותה כוח מרכזי במערכת הטרור הפלסטינית, שכונתה האנתיפאצ'ה השנייה (2005-2000). לחמאס הצטרף גם פתח ושניהם נטלו חלק בטרור המתאבדים הרצחני.
המעבר לתהליך המדיני פתח דף חדש בתולדות הסכסוך הפלסטיני ישראלי. אש"ף וישראל הכירו זה בזו (הגם שאש"פ והפלסטינים נמנעים מהכרה בישראל כמדינת העם היהודי), ישראל נסוגה משטחים רבים ומסרה אותם לידי הרשות הפלסטינית שביססה שלטונה במסגרת התהליך המדיני ביהודה ושומרון וברצועת עזה (עד להפיכה הצבאית של חמאס בשנת 2007 נגד שלטון הרשות ברצועה. שבסופו אמור להביא את הצדדים להסדר של קבע והקמת מדינה פלסטינית עצמאית לצד מדינת ישראל.
שש סוגיות עיקריות עומדות כיום במוקד התהליך המדיני (סוגיות הליבה): גבולות הקבע, הסדרי הביטחון בין הצדדים מעמד הפליטים הפלסטינים, השליטה בירושלים, חלוקת משאבי המים , ההתנחלויות הישראליות ביהודה ושומרון. הרשות הפלסטינית מנהלת כיום נגד ישראל מאבק מדיני (להבדיל מתהליך מדיני) המלווה במה משכונה "התנגדות עממית".
חלק מבין הפלסטינים (המיוצג ע"י חמאס) עדיין שוללים את עצם קיומה של מדינת ישראל ודוחים כל ניסיון להביא לפיתרון של הסכסוך באמצעות תהליך מדיני והם קוראים להקמתה של מדינה פלסטינית על כל שטחי ישראל באמצעות מאבק מזוין (ג'האד, "התנגדות").