מתודולוגיה

"לא תשתנה...השתנה, תשתנה": היעלמות הבנות העומק אודות מושאי המחקר מעולמם של גופי המודיעין והשפעת התופעה על יכולותיהם ועל הרלוונטיות שלהם

פורסם: 16/07/2017 סוג: מאמר
משני צדי האוקיינוס חווה המודיעין, ובפרט גורמי המחקר וההערכה שבו, משבר חריף שממעטים לעסוק בו * במוקד המשבר - שינוי המתהווה מזה מספר עשורים באתגרים, בסביבה ובשאלות שבהם המודיעין היה רגיל לעסוק, אך גם בדיוקנו של איש המודיעין * חידות העבר שהיו ממוקדות בכוונות של מנהיגים וביכולות של צבאות הומרו בצורך לזהות תהליכים מורכבים שמונעים על-ידי הציבור, ארגונים א-מדינתיים או מדינתיים למחצה ומרחבי הרשת * דווקא בעידן הזה פוחת הערך המוסף של איש המודיעין כמומחה לתרבות ולתודעה של "האחר", ואת החלל שנוצר תופסות מיומנויות הממוקדות בתהליכי חשיבה ובניתוח אסטרטגי, לצד הסתמכות יתר על טכנולוגיה כ"פתרון מהיר ומדויק" לשאלות מורכבות.
קרא עוד

האיסוף המודיעיני מול דאעש: הזדמנויות ואתגרים*

פורסם: 26/07/2016 סוג: מאמר
תמונת המצב של ההתמודדות נגד דאעש, נכון לקיץ 2016, הינה מורכבת: מחד גיסא, דאעש סופג אבידות בתקיפות של הקואליציות מהאוויר. הוא גם מאבד חלק מהשטחים שכבש, בסוריה, בעיראק, ובלוב, כתוצאה מהתקפות קרקעיות המבוצעות ע"י הצבאות והמיליציות המקומיים. מאידך, דאעש הגיב ללחצים המופעלים נגדו באמצעות שורה של התקפות טרור קטלניות ברחבי העולם, ובכלל זה במדינות אירופה, בהוכיחו כי יכולותיו המבצעיות-טרוריסטיות והמוטיבציות שלו ושל תומכיו לא נפגעו כתוצאה מהמהלומות שספג במדינות הליבה שלו.
קרא עוד

איפכא מסתברא - סיכום סדנה בנושא ה"בקרה" וחשיבה מאתגרת

פורסם: 09/09/2015 סוג: מאמר
המתודולוגיה המודיעינית היא אחד התחומים המרכזיים שהמרכז לחקר מודיעין ומדיניות עוסק בהם. מזווית זו, בחנו - בסדנה שקיימנו לא מכבר (16במרס 2015) - את הבקרה במודיעין ובתוך כך את המנגנון של ה"איפכא מסתברא". הרשות - והחובה - “לחשוב אחרת", לערער על תפיסות (“קונספציות") רווחות, שקונות להן שביתה במוחות אנשי המודיעין וב"חשיבת היחד" שלהם, ניצבות בבסיס גישת הבקרה והן נשמת אפה.
קרא עוד

מתי הסתיימה מלחמת לבנון הראשונה?

פורסם: 11/06/2014 סוג: מאמר
מתי הסתיימה מלחמת לבנון הראשונה?
הרצאה של ד"ר (אל"מ מיל) ראובן ארליך ביום עיון של העמותה לחקר כח המגן, 12 ביוני 2014
קרא עוד

כישלון קהילת המודיעין האמריקאית בהערכת מתקפת הפתע המצרית-סורית במלחמת יום הכיפורים -- מאת: ד"ר אהוד ערן *

פורסם: 09/09/2013 סוג: מאמר
מסמך זה סוקר את הכישלון המודיעיני האמריקאי בהערכת מתקפת הפתע המצרית-סורית באוקטובר 1973 (להלן מלחמת יום הכיפורים) ובכך לתת זווית ראייה נוספת לחוקר ולקורא הישראלי.
קרא עוד

תובנות העולות מהשיח בקהילות המודיעין בארה"ב ובבריטניה סביב סוגיות מתודולוגיות הנוגעות לטלטלה במזרח התיכון, כפי שהן משתקפות במקורות גלויים*

פורסם: 12/03/2013 סוג: מאמר
הטלטלה האזורית במזרח התיכון, על השלכותיה מרחיקות הלכת, הובילה לדיונים פנימיים בשירותי המודיעין של ארה"ב ובריטניה.
קרא עוד
1 | 2

פרסומים משנים קודמות

2007    2013    2014    2015    2016    2017