מבט לאיראן

מבט לאיראן (26 בפברואר – 12 במרץ, 2017)

פורסם: 12/03/2017 סוג: מאמר
יו"ר "קרן השהיד" האיראנית אמר, כי מספר ההרוגים מקרב הלוחמים שנשלחו מאיראן לסוריה ולעיראק הגיע ל-2,100. מספר זה אינו מתייחס רק ללוחמים איראנים אלא לכלל ההרוגים מקרב הלוחמים, שנשלחו מטעם משמרות המהפכה להילחם בסוריה ובעיראק, ובכלל זה גם לוחמים אפגאנים ופקיסטאנים. בכירים איראנים הצהירו על תמיכתם במשמרות המהפכה בתגובה לדיווחים על כוונת הממשל האמריקאי להגדיר את משמרות המהפכה כארגון תומך טרור. יועצו הצבאי של מפקד כוח קדס של משמרות המהפכה הזהיר, כי איראן "תשמיד את תל-אביב וחיפה" במקרה של תוקפנות ישראלית נגד איראן.
קרא עוד

מבט לאיראן (12 בפברואר – 26 בפברואר, 2017)

פורסם: 26/02/2017 סוג: מאמר
קאסם סלימאני, מפקד כוח קדס של משמרות המהפכה, ביקר במחצית פברואר במוסקבה ונפגש עם בכירים בממשל הרוסי כדי להביע את מורת רוחה של איראן משיפור הקשרים בין רוסיה לערב הסעודית ולמדינות ערביות נוספות. משרד החוץ האיראני זימן את שגריר תורכיה בטהראן לשיחת בירור בעקבות הצהרות בכירים תורכים נגד מדיניותה האזורית של איראן והאשמתה בחתרנות שיעית באזור. נעים קאסם, סגן מזכ"ל חזבאללה, הצהיר כי ארגונו גאה בקשריו עם איראן וקרא למדינות האזור לחזק את קשריהן עם איראן, ששינתה, לדבריו, את פני האזור.
קרא עוד

מבט לאיראן (30 בינואר – 12 בפברואר, 2017)

פורסם: 12/02/2017 סוג: מאמר
עלי-אכבר ולאיתי, יועצו לעניינים בינלאומיים של המנהיג העליון, הצהיר, כי איראן תקדם בברכה כל הפסקת אש צודקת שתוכר על-ידי אזרחי סוריה וממשלתה החוקית. נמשכים התיאומים בין איראן לרוסיה סביב ההתפתחויות בסוריה בעקבות שיחות אסטנה. סאמי אבו זהרי, דובר חמאס בעזה, אמר, כי לאחרונה התקיימו מגעים בין חמאס לאיראן במטרה לחזק את הקשרים ביניהן. סוכנות הידיעות האיראנית תסנים ניוז פרסמה ב-28 בינואר 2017 כתבה המתעדת, לטענת הסוכנות, מנהרות תת-קרקעיות שנחפרו מעזה אל מתחת לבסיסי צבא ישראלים. בכתבה הובאו גם ראיונות, שקיים כתב הסוכנות, עם פעילים ב"גדודי המג'אהדין".
קרא עוד

מבט לאיראן (15 בינואר – 29 בינואר, 2017)

פורסם: 29/01/2017 סוג: מאמר
שיחות אסטנה על עתיד סוריה הסתיימו ב-24 בינואר 2017 בהסכמה בין איראן, רוסיה ותורכיה להקמת מנגנון משותף שיפקח על הפסקת האש בסוריה. דובר משרד החוץ האיראני הכחיש טענות מצד שגריר ישראל באו"ם כי איראן מעבירה אמצעי לחימה לחזבאללה באמצעות טיסות מסחריות של חברת מאהאן אייר לסוריה וללבנון. הוא טען, כי חזבאללה אינו זקוק לנשק איראני מכיוון שהוא מספק את צרכיו בעצמו. חסין-אמיר עבדאללהיאן, יועצו של יו"ר המג'לס לעניינים בינלאומיים, נפגש עם ח'אלד קדומי, נציג חמאס בטהראן, והצהיר כי התמיכה בפלסטינים נמצאת במוקד המדיניות האיראנית.
קרא עוד

מבט לאיראן (15-1 בינואר, 2016)

פורסם: 15/01/2017 סוג: מאמר
קאסם סלימאני, מפקד כוח קדס של משמרות המהפכה, אמר בטקס לזכרם של לוחמי משמרות המהפכה שנהרגו בסוריה, כי עלי ח'אמנהאי, המנהיג העליון, מילא תפקיד מרכזי בניצחונם של "כוחות האסלאם" באזור. ג'ואד תרכאבאדי מונה כשגריר החדש של איראן בסוריה. עלי שמח'אני, מזכיר המועצה העליונה לביטחון לאומי, הגיע ב-8 בינואר 2017 לביקור בסוריה. סגן נשיא עיראק וראש ממשלתה לשעבר, נורי אלמאלכי, ביקר בראשית ינואר בטהראן ונפגש עם בכירים איראנים, ובראשם המנהיג העליון.
קרא עוד

מבט לאיראן (19 בדצמבר 2016 – 1 בינואר, 2017)

פורסם: 01/01/2017 סוג: מאמר
חסין סלאמי, סגן מפקד משמרות המהפכה, הצהיר, כי נפילת העיר חלב בידי כוחות המשטר הסורי סיכלה את תוכניות המערב להשתלט על האזור. נמשכים התיאומים בין איראן ורוסיה סביב ההתפתחויות בסוריה. איראן דחתה את טענות דובר מחלקת המדינה האמריקאי, כי נסיעתו של קאסם סלימאני, מפקד כוח קדס של משמרות המהפכה, לחלב שבסוריה מהווה הפרה של החלטת מועצת הביטחון של האו"ם 2231.
קרא עוד
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8

פרסומים משנים קודמות

2015    2016    2017
מידע על מבט לאיראן
"יצוא" המהפכה המוסלמית של איראן הוא עקרון בסיסי של המהפכה האיראנית מתחילתו. איראן שואפת להשיג הגמוניה אזורית ומעבר לכך לעמוד בראש העולם האסלאמי לשם כך מטפחת איראן, רשת של קשרים עם ארגוני מחתרת וקבוצות טרור ועם קהילות אסלאמיות (בעיקר שיעיות) ברחבי העולם ובמזרח התיכון. במסגרת זאת פועלת איראן במדינות אפריקה, דרום אמריקה אסיה ועוד.
אחד מהכלים המרכזיים של איראן ליצוא המהפכה הוא תמיכה במדינות וארגונים הפועלים בדרכי טרור נגד אינטרסים ישראליים, אמריקאיים ומערביים וחותרים תחת משטרים פרו-מערביים במטרה לקדם את האינטרסים של איראן.
יחסי איראן ישראל ידעו עליות ומורדות. במהלך ימי שלטון השאה הייתה ברית פוליטית בין שתי המדינות לאחר המהפכה והקמת הרפובליקה האסלאמית באיראן חדלה איראן להכיר בישראל וניתקה את כל הקשרים הרשמיים עימה. עמדתו הקיצונית של ח'מיני כלפי ישראל והציונות בוטאה פעמים רבות בפומבי עוד בתקופת ישיבתו מחוץ לאיראן. היחסים הפכו למתוחים עוד יותר עם עלייתו של אחמדימנז'אד לשלטון באיראן בשנת 2005. המשטר האיראני שב ומצהיר על חתירתו להשמיד את ונוקט מדיניות בעלת אופי אנטישמי כולל הכחשת השואה.