זרקור לאיראן

חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני (4 – 10 בפברואר 2015)

פורסם: 10/02/2015 סוג: מאמר
בדרום ישראל נשמר השקט. ביהודה ושומרון ובמזרח ירושלים נמשכו האלימות והטרור. השבוע קיימו פעילי החזית הדמוקרטית אימון, שכלל השתלטות על מוצב צה"ל וחטיפת חייל ישראלי. פרופסור ויליאם שייבאס הודיע על התפטרותו מתפקיד יו"ר ועדת החקירה של מועצת זכויות האדם של האו"ם. מרי מגוון דיוויס (Mary McGowan Davis) מונתה במקומו. אבו מאזן פרסם השבוע צו המורה על הקמת ועדה לאומית עליונה למעקב אחר הפנייה לבית הדין לפשעי מלחמה בהאג (ICC) בראשה עומד צאא'ב עריקאת. אחת מוועדות המשנה של הוועדה אחראית על הכנת "תיק ההתנחלויות" ו"תיק התוקפנות בעזה" (קרי, תיק מבצע "צוק איתן").
קרא עוד

זרקור לאיראן - הצעת חוק לעידוד ילודה ונישואין מאיימת להגביר אפליית נשים באיראן

פורסם: 30/10/2013 סוג: מאמר
הצעת חוק לעידוד ילודה ולעידוד נישואין בקרב צעירים הנידונה בחודשים האחרונים במג'לס מעוררת שיח ציבורי נוקב.
קרא עוד

זרקור לאיראן - שובם של המהללים הפוליטיים

פורסם: 27/10/2013 סוג: מאמר
בשבועות האחרונים התבטאו שני מטיפים איראנים בולטים בחריפות כנגד נשיא איראן ויו"ר "המועצה לקביעת האינטרס של המשטר". אחד מהם אף ייחל למותו של רפסנג'אני. התבטאויות אלה מספקות עדות נוספת לתופעת "המהללים הפוליטיים", שהתרחבה החל ממחצית שנות התשעים.
קרא עוד

זרקור לאיראן - קולם של צעירי איראן: מכתבה של צעירה אלמונית לשר החוץ ט'ריף בדף הפייסבוק שלו

פורסם: 23/10/2013 סוג: מאמר
מאז כניסתו לתפקיד הפך שר החוץ האיראני, מחמד ג'ואד ט'ריף, לאחד המדינאים הפעילים ביותר ברשתות החברתיות באיראן ומחוצה לה. לדף הפייסבוק ולחשבון הטוויטר שלו יש מאות אלפי עוקבים.
קרא עוד

זרקור לאיראן - מהמכולת המשפחתית לניהול שיחות הגרעין: אתר איראני מפרסם זיכרונות נוספים של הנשיא רוחאני

פורסם: 20/10/2013 סוג: מאמר
האתר עצר-י איראן פרסם ב-10 באוקטובר 2013 קטעים נרחבים מראיון, שהעניק נשיא איראן, חסן רוחאני, לפני מספר שנים למחבר הספר: "פוליטיקאים צעירים".
קרא עוד

זרקור לאיראן - זרקור לחוסין פרידון, אחיו הצעיר ויועצו של הנשיא חסן רוחאני

פורסם: 13/10/2013 סוג: מאמר
מאז בחירתו של חסן רוחאני כנשיא איראן מוצג אחיו, חסין פרידון (Hossein Fereydoun), בתקשורת האיראנית כאחד ממקורביו ומיועציו הבכירים.
קרא עוד
1<2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8>14

פרסומים משנים קודמות

2012    2013    2015
מידע על זרקור לאיראן
"יצוא" המהפכה המוסלמית של איראן הוא עקרון בסיסי של המהפכה האיראנית מתחילתו. איראן שואפת להשיג הגמוניה אזורית ומעבר לכך לעמוד בראש העולם האסלאמי לשם כך מטפחת איראן, רשת של קשרים עם ארגוני מחתרת וקבוצות טרור ועם קהילות אסלאמיות (בעיקר שיעיות) ברחבי העולם ובמזרח התיכון. במסגרת זאת פועלת איראן במדינות אפריקה, דרום אמריקה אסיה ועוד.
אחד מהכלים המרכזיים של איראן ליצוא המהפכה הוא תמיכה במדינות וארגונים הפועלים בדרכי טרור נגד אינטרסים ישראליים, אמריקאיים ומערביים וחותרים תחת משטרים פרו-מערביים במטרה לקדם את האינטרסים של איראן.
יחסי איראן ישראל ידעו עליות ומורדות. במהלך ימי שלטון השאה הייתה ברית פוליטית בין שתי המדינות לאחר המהפכה והקמת הרפובליקה האסלאמית באיראן חדלה איראן להכיר בישראל וניתקה את כל הקשרים הרשמיים עימה. עמדתו הקיצונית של ח'מיני כלפי ישראל והציונות בוטאה פעמים רבות בפומבי עוד בתקופת ישיבתו מחוץ לאיראן. היחסים הפכו למתוחים עוד יותר עם עלייתו של אחמדימנז'אד לשלטון באיראן בשנת 2005. המשטר האיראני שב ומצהיר על חתירתו להשמיד את ונוקט מדיניות בעלת אופי אנטישמי כולל הכחשת השואה.