המודיעין בישראל

"לא תשתנה...השתנה, תשתנה": היעלמות הבנות העומק אודות מושאי המחקר מעולמם של גופי המודיעין והשפעת התופעה על יכולותיהם ועל הרלוונטיות שלהם

פורסם: 16/07/2017 סוג: מאמר
משני צדי האוקיינוס חווה המודיעין, ובפרט גורמי המחקר וההערכה שבו, משבר חריף שממעטים לעסוק בו * במוקד המשבר - שינוי המתהווה מזה מספר עשורים באתגרים, בסביבה ובשאלות שבהם המודיעין היה רגיל לעסוק, אך גם בדיוקנו של איש המודיעין * חידות העבר שהיו ממוקדות בכוונות של מנהיגים וביכולות של צבאות הומרו בצורך לזהות תהליכים מורכבים שמונעים על-ידי הציבור, ארגונים א-מדינתיים או מדינתיים למחצה ומרחבי הרשת * דווקא בעידן הזה פוחת הערך המוסף של איש המודיעין כמומחה לתרבות ולתודעה של "האחר", ואת החלל שנוצר תופסות מיומנויות הממוקדות בתהליכי חשיבה ובניתוח אסטרטגי, לצד הסתמכות יתר על טכנולוגיה כ"פתרון מהיר ומדויק" לשאלות מורכבות.
קרא עוד

אברהם דר - מראשוני המודיעין הצבאי

פורסם: 04/05/2016 סוג: מאמר
הראיון עם אברהם דר, מראשוני המודיעין הצבאי הישראלי הוא ראשון מתוך סדרה של פרסומים "שיחות עם אנשי קהילת המודיעין" שיפגישו את קהל הקוראים עם אלה שהיו בין מניחי יסודות קהילת המודיעין הישראלית. עשייתו המודיעינית של אברהם דר בשנותיה הראשונות של מדינת ישראל ואלה שקדמו להיווסדה הביאו להצבתו במרכז הפרסום הראשון בסדרה.
קרא עוד

מודיעין וקבלת החלטות: יציאת צה"ל מלבנון כמקרה מבחן

פורסם: 22/02/2016 סוג: מאמר
בימים אלו יצא לאור ספרו של תא"ל (מיל) עמוס גלבוע: "דמדומי בוקר, הסיפור האמיתי על יציאת צה"ל מלבנון". הספר עוסק בקבלת ההחלטה על יציאת צה"ל מלבנון ע"י ראש הממשלה אהוד ברק ובאופן מימושה. עמוס גלבוע, מחבר הספר, הינו מבכירי קהילת המודיעין, אשר שירת בין השאר כראש חטיבת המחקר באמ"ן ומשמש כיום, בין השאר, כעמית מחקר במרכז המידע למודיעין וטרור.
קרא עוד

הדים ב למשק כנפי הטעות - לאבירם ברקאי

פורסם: 12/02/2016 סוג: מאמר
נודה על האמת כשהבאנו לדפוס את "משק כנפי הטעות" ,שיחותיו של אבירם ברקאי עם האלוף (בדימוס) אלי זעירא, הנחנו, שהתכנים יטלטלו רבים ויעוררו תגובות מגוונות.
קרא עוד

הדים ל"משק כנפי הטעות" - לאבירם ברקאי - תגובות למסע עם האלוף זעירא אל מקורות הערכת המודיעין טרום מלחמת יום הכיפורים

פורסם: 12/11/2015 סוג: מאמר
לפני כשנה, יצא לאור המסמך הראשון של “המכון לחקר מודיעין ומדיניות", פרי עבודתו המחקרית של הסופר אבירם ברקאי, “משק כנפי הטעות": ראיונות נוקבים עם האלוף (דימ') אלי זעירא, מי שהיה ראש אמ"ן עת פרצה מלחמת יום הכיפורים, אחת מנקודות השפל של מדינת ישראל, רק רבע מאה מעת שנוסדה.
קרא עוד

המודיעין כמוסד ממלכתי - יהושפט הרכבי

פורסם: 28/10/2015 סוג: מאמר
הספר מודיעין כמוסד ממלכתי נכתב לקראת סוף שנות החמישים כסדרת הרצאות של ראש אמ"ן דאז האלוף יהושפט הרכבי (פטי) בקורס הגבוה למודיעין – הקורס הבכיר בקהילת המודיעין הישראלית. הרכבי ציין, כי זהו הניסיון הראשון לתאר את מכלול נושאי המודיעין, והביע תקווה כי במשך הזמן הוא יהפוך לספר לימוד למקצועות המודיעין.
קרא עוד
1 | 2

פרסומים משנים קודמות

2012    2013    2015    2016    2017