ארגוני טרור נוספים

חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני* ( 27-21 בספטמבר 2016)

פורסם: 27/09/2016 סוג: מאמר
גל הטרור העממי, שהתפרץ בשבוע שעבר, נמשך גם השבוע אף כי בעצימות נמוכה יותר. אבו מאזן נשא נאום בפני באי העצרת הכללית של האו"ם בו תקף בחריפות את ישראל. בנאומו האשים אבו מאזן את ישראל בהכשלת תהליך השלום, בהתחמקות מליטול חלק ביוזמה הצרפתית ובהפרת החלטת החלוקה של האו"ם.
קרא עוד

מבט לג'האד העולמי (24-18 ביוני 2015)

פורסם: 24/06/2015 סוג: מאמר
הכוחות הכורדים, שהשתלטו על העיר תל אביצ', שבקרבת הגבול התורכי, פועלים להרחיב את אזור שליטתם. במרחב הכפר הדרוזי חצ'ר, שבצפון רמת הגולן, נמשכו הקרבות בין כוחות המורדים, וביניהם ג'בהת אלנצרה, לבין כוחות הביטחון הסורים. במזרח לוב ספג דאעש לאחרונה כמה מהלומות לאחר רצף של הצלחות.
קרא עוד

מיהו טרוריסט ומיהו עיתונאי? המקרה של פעיל חמאס עבדאללה מרתג'א, שנהרג במבצע "צוק איתן", מצביע על סוגיית פעילי הטרור, הממלאים משימות הסברה, שהפלסטינים מנסים להקנות להם מעמד של עיתונאים לגיטימיים

פורסם: 02/03/2015 סוג: מאמר
כשבוע לאחר תום מבצע "צוק איתן" פרסמה אגודת העיתונאים הפלסטינים רשימה של 17 הרוגים, שעל פי טענתה היו עיתונאים, שנהרגו במהלך המבצע. רשימה זאת הופצה ע"י סוכנות הידיעות הפלסטינית (ופא) מטעמה של הלשכה הממשלתית של משרד ההסברה בעזה, הנשלטת ע"י חמאס. מרכז המידע ניתח את 17 השמות ומצא, כי כמחציתם (שמונה) היו פעילים, שהשתייכו לחמאס ולג'האד האסלאמי בפלסטין.
קרא עוד

טרור ואלימות ביהודה ושומרון בשנת 2013: נתונים, מאפיינים ומגמות

פורסם: 26/02/2014 סוג: מאמר
שנת 2013 עמדה בסימן עלייה משמעותית בהיקף הטרור והאלימות ביהודה ושומרון ובמרחב ירושלים. סה"כ בוצעו במהלך שנה זו, על-פי נתוני שירות הביטחון הכללי, 1,271 פיגועים לעומת 578 פיגועים בשנת 2012 (שגם בה חלה עלייה בהיקף הטרור והאלימות).
קרא עוד

הדרך למלחמת לבנון הראשונה - מאת: ד"ר אל"מ (מיל') ראובן ארליך*

פורסם: 08/07/2012 סוג: מאמר
מטרת הרצאה זאת הינה לבחון את התהליכים שהובילו למלחמת לבנון הראשונה, את מקומם של השחקנים הפנים והחוץ לבנונים בתהליכים הללו ואת מאפייניה הייחודיים של מלחמה זאת. בסיום ההרצאה אנסה לעמוד בקצרה על מטרות המלחמה, תוצאותיה ולקחיה, מנקודת מבטי.
קרא עוד
1

פרסומים משנים קודמות

2012    2014    2015    2016
מידע על ארגוני טרור נוספים
ארגוני טרור פלסטינים מנהלים מזה כמה עשורים מערכת טרור נגד ישראל. פעילות של ארגוני טרור פלסטינים גרמה במהלך השנים לאבידות רבות בקרב אזרחי ישראל. פעילות ארגוני טרור פלסטינים לא הצטמצמה רק לגבולות מדינת ישראל אלא התבצעה גם בחו''ל (השנים 1978-1968 היו שנות השיא של פעילות ארגוני טרור בעולם) רוב ארגוני הטרור בעולם פועלים גם נגד מטרות אזרחיות תמימות והדבר מצא ביטויו בטרור המתאבדים.
קיימים הבדלים אידיאולוגים בין ארגוני הטרור בעולם. חלקם ארגוני טרור פלסטינים בעלי אידיאולוגיה אסלאמית חלקם ארגוני טרור בעלי אידיאולוגיה חילונית. אולם נראה שבפעילות הטרור שהם מבצעים רובם חולקים אותן מטרות שעיקרן: להציב את הנושא הפלסטיני ואת האידיאולוגיה שלהם על סדר יום, לשבש את חיי האוכלוסייה האזרחית הישראלית ולערער את ביטחונה, לפגוע בכלכלת ישראל ובתדמיתה .
במשך שנות העימות ניסו ארגוני הטרור הפלסטינים לבצע פיגועים כמעט בכל זירה אפשרית (יבשה, ים, אוויר) תוך שכלול את דרכי ושיטות הפעולה. בסיסיהם של ארגוני הטרור ממוקמים במדינות ערב (בעיקר במחנות הפליטים הפלסטינים), יהודה שומרון ורצועת עזה. במהלך השנים השתנתה מפת ארגוני טרור. חלק מארגוני הטרור נעלמו או דעכו אולם במקומם קמו ארגוני טרור חדשים.